10 ajánlás a médiadiétához
Bár már egy jó ideje igyekszem tudatosan figyelni médiafogyasztási szokásaimra, visszatekintve az elmúlt hónapokra ez inkább maradt tudati szinten és kevésbé jelent meg a gyakorlatban.
Jodie Jackson médiaműveltség szakértő gondolatatai mentén talán sikerülhet a megvalósítás is.
Jodie kutatásai és írásai arról szólnak, hogy hogyan tudná megváltoztatni a világot, ha megváltoztatnánk médiaétrendünket. Azt mondja ugyanis, hogy az egészséges táplálkozás nem csak arról szól, hogy mi van a tányérodon, hanem hogy milyen táplálékot nyújtasz az elmédnek. Az elnyelt média befolyásolja a gondolataidat, érzelmeidet és végső soron életminőségedet is.
10 ajánlása van az általa fontosnak tartott médiadiétához, amelyek javítják az agyat, a hangulatot és segítik a jelenlétet és a kapcsolódást is. Inkább egy összeállítása annak, amit sokszor hallani lehet, de csokorba szedve talán még nyomatékosabb. (Johan Hari Tönkretett figyelem c. könyve pedig további muníciót adhat.)
1. Készíts pozitív hírfolyamot:
"A remény kritikus fontosságú az emberiség virágzásához, mégis hiányzik a hírekből" – Amanda Ripley, amerikai újságíró és író.
Agyunk negativitás-elfogultsággal rendelkezik, a fenyegetésekre és a problémákra összpontosít. A média erre épít, amikor előnyben részesíti a negatív történeteket, amelyek könnyen megragadják a figyelmet. Ez torzítja a társadalomról alkotott képet és egyben szorongást és érzelmi túlterheltséget okoz.
Ez tudatosan kikerülhető. Ha szándékosan keresünk pozitív tartalmakat, amelyek megoldásokról is szólnak, pontosabb képet kapunk a világról és az elmét is felvillanyozzuk a reményre és a lehetőségekre.
2. Képernyőidő-tervezés
"Ha te nem ütemezed be az idődet, akkor megteszi valaki más." – Nir Eyal író
Sokan megszokásból nyúlunk eszközeinkhez, amelyeket belső jelzések, például az unalom vagy külső indokok, például értesítések váltanak ki. De mi lenne, ha mi szabnánk meg, hogyan és mikor lépünk kapcsolatba a médiával, ahelyett, hogy pusztán reagálnánk az ingerekre? A képernyő előtt töltött idő tudatos ütemezésével határokat húzhatunk.
3. A média lehetőség
"Minden cselekedeted egy szavazat arra a személyre, akivé válni szeretnél." – James Clear
A médiafogyasztásnak lehetőséget kell teremtenie és nem korlátozást. A tudatos tartalomfogyasztás része, hogy saját épülésünkre használjuk, ne pedig az alapján, amit láttatni akarnak. Inspirálást, gondolatébresztő, oktató csatornákat kell keresni, amelyek növekedésre és fejlődésre ösztönöznek. Olyan médiát válasszunk, ami segít jobbá válni és ne olyat, ami keserűvé tesz.
4. A közösségi média kitisztítása
Az előző ponthoz kapcsolódóan meg kell szakítanunk a közösségi média stresszt vagy negativitást kiváltó fiókjainak követését, és szándékosan azokat az alkotókat követni, akik növekedésre, pozitivitásra és tanulásra ösztönöznek. Ez segít olyan online környezet létrehozásában, amely támogatja céljainkat és mentális egészségünket.
5. Szokásformáló funkciók kikapcsolása
"Az okostelefon a modern kor injekciós tűje, amely digitális dopamint szállít" – Dr. Anna Lembke
Az automatikus lejátszás, a végtelen pörgetés és a push értesítések célja, hogy feltörjék a figyelmet és az agy dopaminrendszerét. Jutalomhurkot hoznak létre, folyamatos ellenőrzésre késztetve az agyat. Ezeket a funkciókat ki kell kapcsolni, hogy javítsuk a fókuszt.
6. Alvásjavítás digitális kijárási tilalommal
Az elménk számára a pihenés ajándék. A képernyők lefekvés előtti olvasása megzavarja az agy alvási ciklusát, mivel elnyomja a melatonint, akár másfél órával is késlelteti az elalvást és akár három órával is eltolja a cirkadián (élettani napi) ritmust. Ezért válhatunk mentálisan kimerültté és érzelmileg törékennyé.
A digitális kijárási tilalom azt jelenti, hogy alvás előtt 60 perccel már semmilyen digitális képernyő ne kerüljön elénk, inkább olvassunk, meditáljunk, esetleg beszélgessünk elalvás előtt.
7. A jóllétünket támogató alkalmazások használata
"Az életed boldogsága a gondolataid minőségétől függ" – Marcus Aurelius
Az információ minősége alakítja a mentális egészséget. Számos olyan alkalmazás létezik, amelyek segítik az agyat a pozitivitás, a rugalmasság és az érzelmi egyensúly felé elmozdítani (meditáció, motivációs podctast, mindfullness gyakorlatok).
8. A zene is a média része, adjunk neki több teret
A zene a média egyik legerősebb formája, és nagyszerű szövetségese lehet az érzelmek feldolgozásának, a hangulat fokozásának és a stressz csökkentésének. Pláne, ha a testünket is hagyjuk rá reagálni.
9. Az információ-túlterhelést kerülni kell
Egy átlagos felnőtt napi 4 órányi médiát fogyaszt – azon a 7 plusz órán kívül, amelyet sok szakember a képernyő előtt tölt a munkahelyén. Ez több mint napi 11 óra információbevitelt jelent. De az agy nem állandó stimulációra van kialakítva. Csakúgy, mint amikor túl sokat eszünk, és ez egyfajta fizikai kényelmetlenséget okoz, ha túl sok tartalmat fogyasztunk, ez egyfajta pszichológiai kényelmetlenséget kelt, ami mentális fáradtsághoz, döntéshozatali zavarokhoz és érzelmi szabályozási zavarokhoz vezet. Szóval hagyd pihenni az agyad.
10. Szánj időt a kapcsolódásra
"A technológia körüli fizikai határok mélyebb érzelmi kapcsolatokat teremtenek" – Dr. Jenn Hardy, családterapeuta.
Ebben a karácsonyi időszakban a jelenlét legyen a legnagyobb ajándék. Hozzunk létre technológiamentes zónákat otthon – például az étkezőasztalnál vagy a nappaliban –, és engedjünk teret az őszinte beszélgetésnek. Ez a koncentrált és figyelmes együtt töltött idő erősebb kötelékeket építhet ki, elmélyítheti az érzelmi kapcsolatokat és maradandó emlékeket hozhat létre.
A cél nem az, hogy eltávolodjunk a világ eseményeitől hanem, hogy olyan mentális állapotban legyen lehetőségünk azokat értelmezni, amely tettekre és megoldásokra késztet a közöny helyett.
Mindenkinek kívánok minőségi ételeket az online és az offline térben egyaránt!