Resztoratív szemlélet az intézményekben? I.
2022 őszén írtam a Békés Iskolák Közössége számára egy 4 részes sorozatot, amelynek első része olvasható ebben a bejegyzésben.
Bullying - kortárs bántalmazás - egy iskolában tapasztalható, de annak keretein túlmutató jelenség, amelynek felismeréséhez és kezeléséhez is változásra, szemléletváltásra van szükség, nekünk felnőtteknek, pedagógusoknak, szülőknek, intézményvezetőknek, állampolgároknak.
2022 őszén írtam a Békés Iskolák Közössége számára egy 4 részes sorozatot, amelynek első része olvasható ebben a bejegyzésben.
Nagyon élesen él bennem két lány története, akiket évekkel ezelőtt pártfogoltam. Személyes adatokkal való visszaélés és más bűncselekmények elkövetése miatt kerültek a látókörünkbe. Az ügyészség indokolása alapján a két lány megszerezte egyik osztálytársuk FB oldalának belépési adatait, nevében szexuális szolgáltatásra utaló szövegekkel,...
Dan Olweus norvég pszichológus és kutató 𝙖𝙯 𝙞𝙨𝙠𝙤𝙡𝙖𝙞 𝙚𝙧𝙤̋𝙨𝙯𝙖𝙠𝙤𝙩 𝙠𝙤̈𝙧𝙛𝙤𝙧𝙜𝙖́𝙨𝙨𝙯𝙚𝙧𝙪̋𝙚𝙣 𝙖́𝙗𝙧𝙖́𝙯𝙤𝙡𝙩𝙖, amelyben az iskolapolgárok pontosan felismerhető szerepek alapján élik mindennapjaikat.
AZT MONDJÁK A VÁROSKA FELADATA FELNEVELNI EGY GYERMEKET. EZEK UTÁN ÚGY TŰNIK, HOGY A VÁROSUNK NEM VÉGZETT TÚL JÓ MUNKÁT. ÉS EZ BÁNT ENGEM!
Az iskolai bántalmazással kapcsolatban a bántalmazó attitűdről a legnehezebb írni, mivel könnyen adalékot adhat egy gyermek negatív megítéléséhez, a valódi történet és az érintettek ismerete nélkül.
Az iskolai bántalmazásról alkotott képünket elsődlegesen saját, illetve közvetlen környezetünk tapasztalatai alapján alakítjuk ki. Ezt a képet nagy mértékben befolyásolják, illetve megerősítik a (közösségi) médiában megjelenő hírek, történetek.
"Oh, hát a gyerekek csak vitatkoznak, gyakran esik ez meg velük, nem komoly"- hangzik el sokszor a mondat, amikor nehéz helyzetek kezelése kapcsán beszélünk az érintettekkel.
Az iskolai bántalmazás kapcsán szinte minden esetben előkerülnek az áldozatok felelősségét firtató vélemények:
Nagyon erősen él bennem egy óvodai jelenet, egy játékról, amelynek részese, része voltam.